Çatı Modelleri

  • Register

Çatı Modelleri | Çatı Modeli

Çatı Modelleri; Çatı modelleri arasında en bilinenler kiremit çatı, oluklu levha onduline çatı, eternit çatı, shingle çatı, bakır çatı, sandaviç panel, braas çatı ve ahşap çatı sistemleridir.

 

Bina, villa, tek katlı evler, veranda gibi yapılarda çatıların önemi çok büyüktür. Yalıtımda büyük rol oynayan çatı modelleri binaların üstünün korunması gibi büyük bir yükümlülüğü vardır.  Yapıları koruyan çatılar taşıyıcı bölüm ve çatı kaplama kısmı olmak üzere iki bölümden oluşur. Taşıyıcı kısımlar ahşap, metal veya beton malzemelerden yapılmaktadır. Çatıların uzun süre kullanılması için bu kısımlarının hesaplarının iyi yapılması ve kaliteli çatı malzemeleri kullanılması gerekmektedir.
 

Kiremit Çatı Modelleri; Yapılarda iç görünüş kadar dış cephelerde farklılık yaratmak da artık önemli bir özellik haline geldi. Özellikle villa tipi yapılar arttıkça, ?görünür? hale gelen çatılar, estetik, statü ve binanın kalitesinin belirleyiciliğinde ön plana çıktı. İstenilen renklerde kiremit üreten Zorlu Group ve Cephe Sistemleri, şimdi de ?çikolata çatılar? ile dikkat çekiyor. Bitter, sütlü ve beyaz çikolata renklerinde geliştirilen kiremitler zevke göre bir arada da kullanılıyor.

  

Çatılarda havalandırma, çatı arasında yoğuşan su buharının çatı kaplama malzemelerine vereceği zararı en aza indirgemenin ve yoğuşmayı çatı alanından uzaklaştırmanın yanında; çatılarda yaşanabilir alanlar yaratıldığında sağlıklı ve hijyenik bir ortam oluşturulması anlamında, artık zorunlu hale gelmiştir. Binanın ekonomik ömrü boyunca çatının sorunsuz olarak kullanılması için, çatının bir bütün olarak çözümlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
 

Sandwich Panel Çatı Modelleri; Sandviç paneller, bilgisayar kontrollü tam otomatik üretim hatlarında en yüksek teknolojiyle üretilir. Panel üretim hattına giren rulo halinde saclar, sandviç panelin alt ve üst yüzeyini oluşturur. İki yüzey arasına ise özel sistemlerle poliüretan enjekte edilir veya özel besleme üniteleri ile taşyünü, camyünü veya EPS yalıtım tabakası oluşturulur. Bant preste fırına girer ve iç yalıtım tabakası ayrılmaz şekilde yüzey levhalarına yapışır.

 

Shingle Çatı Modelleri;Shingle, Avrupa ve Amerika'da uzunca bir süredir, çatı yalıtım örtüsü olarak kullanılan, çok uzun ömürlü ve ekonomik bir malzemedir. Shingle çatı kaplaması %30 ve daha fazla eğime sahip çatılar için idealdir. Hafif kaplama grubuna giren shingle malzemeleri her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanabilme özelliğine sahiptir. Shingle çok hafiftir. Hafif oluşu konstrüksiyona binen yükü azaltarak çatının ömrünü uzatır. Shingle çatı kiremit çatıya göre hafif olma özelliği, yapıların taşıması gereken yükü azaltarak daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Kiremit uygulamada metrekareye 40 kg ağırlık düşmekte iken, Shingle uygulamada bu ağırlık metrekarede 8 kg'a düşmektedir. Bu oran çatınızdaki yükü 5 kat hafifletmektedir. Shingle çatılar üzerinde ki gezinmelerde kırılma sorunu olmadığı için kiremit çatı lara göre avantaj sağlar.

 

Demir Çatı Modelleri; Demir çatı hizmetini sorunsuz sunan firmamız, yapılacak demir çatı hakkında büyük bir tecrübe ve araştırma geçmişine sahiptir. Gerçekleştirdiği referans hizmetlerine bakarakta demir çatı sektöründeki aktif faaliyetlerini görebilirsiniz. demir çatı yapının varolan ağırlığına ek yük oluşturup deprem gibi önüne geçilemez, can ve mal kaybına sebep olacak afetlerde en yüksek dayanıklılığı sağlayan, estetik, kaplama ve çatı görünüm tipine göre daha teknolojik bir şekilde kaliteyi sembolize eden bir çatı çeşitidir. Diğer yapılarda olduğu gibi bina çatı çevresinin üzerine yine çatı görünüm projesinin müşterinin onayladığı biçimde yapılmasıyla elde edilen konstrüksiyon çatı biçimidir.

 

Ahşap Çatı Modelleri; Ahşap çatı sistemleri, çatı makaslarının, özel bilgisayar programları ile mühendislik hesaplarının yapılarak, hazırlanan projeye uygun bir şekilde tasarlanıp üretilmesi ile oluşturulur. İleri Teknoloji ahşap çatı makasları, geçebildikleri büyük açıklıklar ve sağladıkları sınırsız tasarım seçeneği ile mimaralara, mühendislere ve müteahhitlere, tasarımlarında serbestlik sağlar; hareketli ve karmaşık çatı sistemlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesine olanak verir.

 

Bakır Çatı Modelleri; Çatı ve cephe kaplamaları için bakır ürünleri üretmekteyiz. Klasik bakır kırmızısı, okside kahverengi ve patine yeşili renkleriyle bu bakır ürünler, tıpkı malzemenin doğası gibi: işlenmesi kolay ve çok uzun ömürlüdür. Doğal yüzeyleri diğer yapı malzemeleri ile birlikte kullanılabilecek birçok alternatif sağlamakta, bu olaslıklar, çeşitli  sistemleriyle birleştiğinde, günümüz mimarlarına özgün tasarımlar için çarpıcı çözümler yaratabilme konusunda çeşitli olanaklar sunmaktadır.

 

Çatı Modelleri Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin İletişime Geçin: 0216 487 00 61


 

BACK LİNKS:

akustik kumaşses yalıtımlı kumaşı, tonoz çatıses izolasyon malzemelerialbayrak yapı 

Ana Menü

Çatı Sistemleri

Rastgele Makale

Written on 14/10/2014, 16:03 by omer
ahsap-cati-modeliAhşap Çatı Fiyatları | Ahşap Çatı | Ahşap Çatı Yapımı | Ahşap Çatı Uygulamaları | Ahşap Çatı Firması Ahşap Çatı; Ahşap çatı diğer çatılara kıyasla...
Written on 14/10/2014, 15:40 by omer
celik-catiÇelik Çatı Fiyatları | Çelik Çatı Modelleri | Çelik Çatı | Çelik Çatı Yapımı | İstanbul Çelik Çatı  Çelik Çatı...
Written on 14/10/2014, 15:39 by omer
shingle-catiShingle Çatı Fiyatları | Shingle Çatı | Shingle Çatı Modelleri | Shingle Çatı Yapımı | İstanbul Shingle Çatı  Shingle...
Written on 13/10/2014, 14:08 by omer
harman-tuglaHarman Tuğla | Harman Tuğla Modelleri | Harman Tuğla Uygulamaları | İstanbul Harman Tuğla | Tuğla Modelleri Harman Tuğla; Harman tuğlayı...
Written on 19/09/2014, 15:21 by omer
ferforje-karyola-basliklariFerforje Yatak Başlıkları | Ferforje Karyola Başlıkları | Ferforje Yatak Başlık Modelleri | Ferforje Yatak Başlık Yapımı | Ferforje Yatak Başlık...