Uzay Çatı Sistemleri

Uzay Çatı Sistemleri

Uzay Çatı Sistemleri; Uzay çatı sistem yapılar, ana öğeleri çubuk elemanlar ile noktasal düğüm elemanları olan üç boyutlu hiperstatik yapı sistemleridir. Büyük oranda çatı sistemleri olarak anlaşılmasına ve uygulanmasına karşın, uzay kafes yapılar,çok farklı fonksiyonları da sağlayabilen, mimari ve konstrüktif post-modern yapı sistemleridir.

  

Uzay çatı sistemleri diğer klasik ve konvansiyonel sistemlere göre yapısal olarak daha rijit ve hafiftir. Uzay strüktürler olarak adlandırılan üç boyutlu çubuk sistemleri belli koşulların sağlanmasıyla sadece basınç ve çekme kuvvetlerinden etkilenerek, eğilme durumunun baskın olduğu taşıyıcı sistemlere oranla daha etkin olmaktadır.

KULLANIM ALANLARI;

Sanayi tesisleri (Fabrika, Depo, Antrepo, Hangar vb.)
Spor Tesisleri (Yüzme havuzları, Spor salonları ve bunların tribünlerinin üstleri vb.)
Çok amaçlı salonlar
Tiyatro ve Konser salonları , Opera binaları
Sinemalar, Sergi salonları, Fuar merkezleri, Mağazalar vb.)
Uçak hangarları
Benzin istasyonu kanopileri
Fuar standları
İş iskeleleri, yük iskeleleri gibi çok geniş kullanım alanına sahiptir.

 

AVANTAJLARI;

Üç boyutlu ve statik olarak iki yönde çalışma özelliklerine sahip bir sistem olduğu için büyük açıklıkları uygun sistem yükseklikleriyle geçebilme özelliğine sahiptir.
Isı değişimleri yönünden, diğer sistemlere oranla daha esnek bir yapıya sahiptir. Çubuk boylarının küçük olması nedeniyle düğüm deplasmanları da çok küçük olmaktadır.
Yapının dört bir tarafından gerekli uzunluklarda konsollar düzenlenebilir.
Uzay sistem içerisine klima havalandırma kanalları, tesisat ve elektrik kanalları, kedi yolları, aydınlatma sistemleri ve ışık köprüleri yerleştirilebilir.

  

MONTAJ;

Ankrajların ve Mesnet Plakalarının Tespiti :
İmalat projelerinde belirtilen ankraj tipleri ve plakaları hazırlanır. Oturma planına göre tespit edilmiş yerlerde henüz beton dökülmemişse Ankraj plakaları demirlere kotunda bağlanır sonra beton içinde kalacak şekilde beton dökülür. Beton dökülmüş ise Ankrajlar kimyasal dübeller yardımı ile mevcut betonun üzerine yerleştirilirler.
Çelik Elemanların İmalatı ve Montajı :
Uzay çatı küre ve çubukları bu konuda uzmanlaşmış elemanlar tarafından projesine uygun olarak yerde veya havada örülerek yapılır. Yerde yapılan bölüm, vinçler yardımıyla kaldırılıp yerine konur. Havada örülerek montaja devam edilir. Ya da sistemin tamamı yerde örülür ve vinç ile yerine konur.
Konroller :
Tüm işlemler yetkili personel tarafından kontrol altında standartlara uyularak gerçekleştirilir. Montaj işlemi bittikten sonra kontrolleri yapılır en son işlem olarak mesnet kaynakları yapılır ve çatı teslim edilir.

 

Uzay çatı sistemleri, özellikle geniş açıklıkları mekan ortasında kolon kullanmadan veya az sayıda kolon kullanarak örtmede son derece elverişlidir. Uzay çatı sistemleri; sergi salonları, camiler, yüzme havuzları, endüstri binaları, hangarlar, okul binaları, alışveriş merkezleri, araç otoparkları, pazaryerleri gibi geniş açıklıkları olan ve sık düşey taşıyıcı istenmeyen hacimleri örtmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemler işin uzmanları tarafından planlandığında diğer sistemlere göre daha az malzeme gerektirmekte, dolayısıyla daha ekonomik olmaktadır.

Uzay Çatı Sistemleri Hakkında Daha Fazlası İçin; 0216 487 00 61

 

 

 

Ana Menü

Çatı Sistemleri

Rastgele Makale

Written on 20/06/2015, 13:48 by yapi
tavan-arasi-cati-merdiveniTavan Arası Çatı Merdiveni; Tavan aralarına daha rahat ve konforlu şekilde kullanılır. Dört şekilde katlanılabilir olmasıyla birlikte yerden kazanç...
Written on 20/06/2015, 13:20 by yapi
cati-cikis-merdivenleriÇatı Çıkış Merdivenleri; Çatı merdivenleri sayesinde çatı katlarına çıkışlar daha pratik ve kolaydır. Katlanabilir olma özelliği ile yerden kazanç...
Written on 20/06/2015, 13:15 by yapi
katlanir-cati-merdiveniKatlanır Çatı Merdiveni; Üç veya dört katlama özelliğine sahip olan çatı merdivenlerimiz müşterilerin isteklerine hitap eden ve her zaman yenilikçi...
Written on 20/06/2015, 11:20 by yapi
katlanabilir-cati-merdiveniKatlanabilir Çatı Merdiveni; Üç veya dört kısımdan katlanılabilir olan çatı merdivenlerimizin her bir basamağı 150 kg yük taşıma kapasitesine...
Written on 20/06/2015, 11:19 by yapi
ahsap-cati-merdiveniAhşap Çatı Merdiveni; Ahşap çatı merdivenlerimiz uygulandığı alanda alttan bakıldığı zaman merdiven kapalıyken tavanda sadece şık olan ahşap çatı...